رشته های مختلف کشتی

 

کشتی فرنگی

کشتی فرنگی یک ورزش مبارزه ای است که دو مبارز مرد را شامل می شود که سعی دارند با استفاده از فنون

پرتابی، کلینچ و قفل کردن دستها بر دیگری تسلط پیدا کنند. در کشتی فرنگی تنها می توانید از بالاتنه استفاده کنید و نمی توانید از کمر به پایین فنی بزنید که هدف نهایی نیز چسباندن پشت حریف به زمین است. اگر کشتی گیری موفق به این کار شود، با ضربه فنی برنده اعلام می شود. در غیر اینصورت کشتی ادامه پیدا می کند تا وقت قانونی مبارزه به پایان برسد و برنده از طریق امتیازات فنی بدست آمده تعیین می شود.

کشتی در برنامه های المپیک باستان در سال ۷۰۸ قبل از میلاد معرفی شد.

همچنین به جز المپیک ۱۹۰۰ پاریس، کشتی فرنگی از سال ۱۸۹۶ در تمامی ادوار بازیهای المپیک مدرن برگزار شده است.

 

کشتی آزاد

کشتی آزاد یک ورزش مبارزه ای است که دو مبارز سعی دارند با استفاده از فنون پرتابی، کلینچ، رسیدن به پاهای حریف و قفل کردن دستها بر دیگری تسلط پیدا کنند. برخلاف کشتی فرنگی که می شود در قسمت بالاتنه فن اجرا کرد، در کشتی آزاد از پاها نیز برای رسیدن به هدف نهایی که همان چسباندن شانه های حریف به زمین است، استفاده کرد. اگر کشتی گیری موفق به این کار شود، به آن پیروزی با ضربه فنی گفته می شود وگرنه کشتی تا پایان زمان قانونی ادامه پیدا می کند و برنده با شمارش امتیازهای فنی مشخص می گردد.

کشتی در برنامه های المپیک باستان در سال ۷۰۸ قبل از میلاد معرفی شد.

به جز المپیک ۱۹۱۲ در استکهلم، کشتی آزاد در تمامی ادوار المپیک از سال ۱۹۰۴ به بعد، برگزار شده است.

 

کشتی زنان

کشتی زنان یک ورزش مبارزه ای است که دو مبارز زن سعی دارند با استفاده از فنون پرتابی، کلینچ، رسیدن به پاهای حریف و قفل کردن دستها بر دیگری تسلط پیدا کنند. مانند کشتی آزاد، در کشتی زنان نیز از همه قسمت های بدن از جمله پاها نیز برای رسیدن به هدف نهایی که همان چسباندن شانه های حریف به زمین است، می شود استفاده کرد. اگر کشتی گیری موفق به این کار شود، به آن پیروزی با ضربه فنی گفته می شود وگرنه کشتی تا پایان زمان قانونی ادامه پیدا می کند و برنده با شمارش امتیازهای فنی مشخص می گردد.

کشتی زنان از المپیک ۲۰۰۴ آتن به برنامه بازیهای المپیک اضافه شد و در چهار وزن برگزار شده است. البته با کاهش اوزان مردان، در المپیک ۲۰۱۶ ریو، کشتی زنان در ۶ وزن برگزار می شود.

 

سبکهای وابسته

گراپلینگ

گراپلینگ سبکی از کشتی آزاد است که  ترکیبی از فنون رشته های مختلف از جمله کشتی آزاد، جوجیتسوی برزیلی، لوتا لیور برازیلیا، کشتی کچ،  جودو و سامبو در آن اجرا می شود. هدف این ورزش خاک کردن و به کنترل درآوردن حریف بر روی زمین است تا با استفاده از فنون خفه کردن یا قفل کردن، حریف را به تسلیم واداشت.

گراپلینگ که تمامی تکنیکهای رشته های کشتی را شامل می شود، بیشترین قوانین مجاز را می توان در آن لحاظ کرد. با توجه به اینکه در بیشتر زمان مسابقه کشتی گیران روی زمین هستند، می توان از کشتی گراپلینگ به عنوان یکی از سرعتی ترین رشته های کشتی نام برد.

از بین تمام سبکهای مدرن کشتی، گراپلینگ از همه نزدیکتر به کشتی سنتی Greek (یونانی) یا pale است که در المپیکهای باستان برگزار می شده است. کشتی گراپلینگ به دو سبک تقسیم می شود: No-Gi که در این سبک مبارزان شورت و نوعی پیراهن می پوشند که به پیراهن راشگارد(rashguard)  گفته می شود. سبک دیگر گراپلینگ Gi نام دارد که ورزشکاران کیمونو به تن دارند. با توجه به خصوصیت آموزش تسلیم ساختن مهاجم بدون آسیب رساندن به او که در این ورزش وجود دارد، در خیلی از کشورها از گراپلینگ برای تمرینات دفاع شخصی نیروهای نظامی و پلیس ها استفاده می شود.

 

پانکریشن

پانکریشن (Pankration)  از دو کلمه یونانی به نامهای “Pan” و “Kratos” ساخته شده که به معنای کسی است که همه چیز را تحت کنترل دارد. این کلمه یکی از میراثهای جهانی هنرهای رزمی است چرا که تنها ورزش رزمی است که  قانونا نشانی از ریشه های المپیک باستان از سال ۶۴۸ قبل از میلاد تا ۳۹۳ بعد از میلاد دارد.

پانکریشن توسط فدراسیون جهانی کشتی به عنوان یکی از فرمهای ملایم هنرهای رزمی ترکیبی (MMA) توسعه پیدا کرد که حمله به سر حریف را ممنوع می کند.پانکریشن توسط مردان و زنان تمرین می شود و قوانین مشابهی دارند.

علاوه بر مسابقات انفرادی، پانکریشن دو فرم نمایش تیمی هم دارد که می تواند با استفاده از سلاح و یا بی سلاح باشد. “Palaismata” بین دو ورزشکار با هدف شناسایی سطح دانش آنها برگزار می شود و “Polydamas” بین یک مدافع و سه مهاجم  انجام می گیرد تا یک موقعیت خطرناک که توسط ورزشکاران بر آن غلبه می شود، شبیه سازی گردد. پانکریشن یک فرم موثر برای دفاع شخصی است که می تواند برای پلیسها و نیروهای امنیتی تمرین شود.

پانکریشن در سه بخش مردان به اسپورت آکورد برای بازیهای جهانی رزمی ۲۰۱۰ معرفی شد.

 

کشتی با کمربند آلیش

کلمه آلیش به معنای “مبارزه برای تعیین فرد قوی تر” است که ریشه های آن به ترکهای باستان برمی گردد که از سوی فدراسیون بین المللی کشتی نام کمربند برای آن گذاشته شد تا همه سبکهای کشتی با کمربند در سراسر جهان را شامل شود.

زمان مسابقه برای کشتی با کمربند مردان ۵ دقیقه و برای زنان ۴ دقیقه است. مبارزان شلوار سفید و ژاکت آبی یا سبز می پوشند که توسط یک کمربند قرمز محکم می شوند. زمانی که مبارزان کمربند همدیگر را گرفته اند سعی در پرتاب کردن و به زمین زدن رقیب خود می کنند. بر اساس نوع زمین زدن، امتیازات فنی داده می شود: ۱ امتیاز برای وقتی که حریف روی باسن یا زانو فرود آید. ۲ امتیاز برای وقتی که حریف به بغل روی زمین بیاید و ۶ امتیاز برای وقتی که حریف با پشت به زمین آید. اولین مبارزی که ۶ امتیاز بدست آورد برنده است. قوانین این رشته با این هدف ساده تعیین شده اند تا تمامی سبکهای کشتی با کمربند کشورها بتوانند خود را در قالب یک فرم عمومی از این سبک تطبیق دهند.

کشتی با کمربند در یک وزن به برنامه اسپورت آکورد برای بازیهای جهانی رزمی ۲۰۱۰ معرفی شد.

 

کشتی پهلوانی

سرچشمه کشتی پهلوانی به ایران باستان بازمی گردد که توسط پهلوانان اساطیری ایران در جنگها انجام می شد. در واقع از کشتی پهلوانی برای تمرین دادن جنگجویان استفاده می شد. در کشتی پهلوانی، فنون کشتی و همچنین هنرهای رزمی، ورزشهای بدون وسیله، تمرین قدرتی و موسیقی حماسی گنجانده شده اند. کشتی پهلوانی توسط یونسکو به عنوان یکی از ورزشهای قدیمی جهان به رسمیت شناخته شد.

شخصی که خوب مبارزه کند و دیگران را شکست دهد، پهلوان نامیده می شود. پهلوانان نزد مردم نیز محبوبیت خاصی دارند.

این سبک از کشتی مبارزه دو نفر است که سعی در تحت کنترل درآوردن حریف به وسیله زمین زدن پشت حریف دارند. در کشتی پهلوانی کشتی گیران شلوار مخصوص که از کمر تا زانو است، می پوشند که کمربند نیز دارد.

در این سبک، کشتی گیران حق استفاده و گرفتن شلوار یا کمربند حریف برای اجرای فن را دارند. همچنین کشتی گیران می توانند از فنون مختلف مانند استفاده از پاها، گرفتن کمر، زیرگیری، کلینچ و فنون پرتابی نیز استفاده کنند.

 

کشتی ساحلی

کشتی ساحلی توسط فدراسیون بین المللی کشتی در کنگره ۲۰۰۴ آتن تدیون گردید تا تمام کشتی های سنتی که بر روی ماسه انجام می شدند را متحد سازد و محبوبیت این رشته را در جهان افزایش دهد. همچنین هدف این رشته ترویج یک ورزش سرگرم کننده، ایمن، در دسترس، سازگار با محیط است. در کشتی ساحلی کشتی گیران مایوی شنا به پا دارند و در دایره ای به قطر ۷ متر بر روی ماسه مبارزه می کنند. قوانین آن هم ساده است: برای پیروزی در یک مسابقه کشتی گیر نیاز به کسب سه امتیاز با استفاده از فنون زیر دارد: خاک کردن حریف (یک امتیاز)، بیرون بردن حریف از دایره (یک امتیاز) و پشت حریف را در حین خاک کردن به زمین زدن (۲ امتیاز).

کشتی ساحلی به برنامه اولین المپیک نوجوانان که سال ۲۰۱۰ در سنگاپور برگزار شد، معرفی گردید و کشتی ساحلی نیز جزوی از بازیهای جهانی ساحلی که توسط اسپورن آکورد سازماندهی شده، خواهد بود.

کشتی با چوخه

کشتی چوخه در اصل نام کردی است و از آنجایی که اکثر مردم شمال خراسان کرد زبان هستند این ورزش در بین آنها معمول شده و پس از مدتی اداره کل تربیت بدنی استان خراسان سابق با برگزاری این رقابتها آن را باچوخه نامگذاری کرده است. اسم “چوخه” که امروزه بر کشتی محلی خراسان گذاشته شده از لباسی که کشتی گیران در هنگام مبارزه به تن می‌کنند، گرفته شده و آن شنل کوتاهی است که کشتی گیران آن را با شال سفید رنگی محکم می‌کنند. کشتی باچوخه در خراسان شمالی از تاریخچه کهنی برخوردار است و این ورزش محلی و بومی در بسیاری از مراسم محلی به خصوص جشن عروسی نیز رایج بوده است. این ورزش از سال ‪ ۱۳۴۲‬برای اولین بار با حمایت “منوچهر لطیف” در شهر شیروان برگزار شده و پس از آن با همکاری هیات کشتی خراسان سابق این ورزش در روز عید فطر برگزار شده و به عنوان تقویم ورزشی در فعالیت ورزشی استان خراسان سابق قرار گرفت. کشتی باچوخه در استان خراسان شمالی در فصول مختلف انجام می‌شود به طوری که این رقابت در اواسط زمستان و در بهمن ماه در مانه و سملقان و در ‪۱۲‬ فروردین هر سال در شیروان و ‪ ۱۳‬فروردین نیز در بجنورد به صورت استانی با حضور پهلوانان نامدار این خطه برگزار می‌شود. همچنین این رقابت ورزشی در سالیان گذشته در روز ‪ ۱۴‬فروردین در گود کشتی “چشمه زینل خان” اسفراین برگزار می‌شده و در سال جاری نیز این رقابت به صورت قهرمانی کشور در تقویم ورزشی فدراسیون ورزشهای روستایی و عشایری قرار گرفته است.

 

فدراسیون (اتحادیه) جهانی کشتی

دسته:آموزش

بروز باشید!

اشتراک گذاری

Recent Posts

  1. اختراع گفت:

    خیلی خوب بود ،، خیلی اتفاقی پیداش کردم از گوگل
    .
    با اجازتون من این صفحه برای دوتا از دوستام تلگرام کردم ،، ممنون

دیدگاه شما؟

ارسال دیدگاه
راه‌اندازی و پشتیبانی: راور دات بیز